THE WROCLAW GAZETTE ANNOUNCES DAS FIEBERSPITAL JUNE 18 AT IMPACT, WROCLAW

June 17, 2015

Filed under: Blog, Featured Writings, Writings

Krzyki, szepty i jęki – demoniczna Diamanda Galas we Wrocławiu

Agata Saraczyńska
12.06.2015 12:25
A A A Drukuj
Diamanda GalasDiamanda Galas (Materiały prasowe. Austin Young)
“Das Fieberspital”, najnowszy utwór, nad którym pracuje Diamanda Galas, jedna z najniezwyklejszych współczesnych wokalistek, będzie miał oficjalną premierę podczas Olimpiady Teatralnej w 2016 roku, 18 czerwca jego fragment przedstawi w Imparcie.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Krzyk, zawodzenie na przemian z diabolicznym wyciem bądź szeptem, czyli głos połączony z elektroniką i grą na fortepianie – tak zapowiada się performans muzyczny Galas.Tytułowy “Szpital malaryczny” to poemat Georga Heyma, niemieckiego poety urodzonego w 1887 roku w Jeleniej Górze.Twórcy nieprzystosowanego, nieakceptującego kierunku przemian społecznych, profetycznie opisującego upadek Niemiec. Jego tragiczna śmierć – załamał się pod nim lód, kiedy jeździł na łyżwach po rzece Haweli – zainspirowała Zbigniewa Herberta do napisania poematu “Georg Heym – przygoda prawie metafizyczna”.Diamanda Galas jest pod wrażeniem sztuki niemieckiego ekspresjonizmu i poezji Heyma: – Poemat pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej, ale stał się metaforą losu ofiar powracających z jej frontów. Opisuje cierpienia żołnierzy w ostatnich stadiach żółtej febry, których zakaźna choroba traktowana jest jak kara za grzech, dopust boży. Podzieleni na zbiory, podzbiory, odczłowieczeni i ponumerowani, pozbawieni opieki oraz współczucia, czekają na śmierć, poddawani dezynfekcji i targani wstrząsami dreszczy. Umierających odwiedza ksiądz, namawiając ich do przyjęcia ostatniego namaszczenia za cenę przyznania się do winy i przyjęcia odpowiedzialności za chorobę.

Performans demonicznej Diamandy na razie jest w stadium “in progress”. Na początku roku dziennikarze i zaproszeni goście mogli Na Grobli posłuchać fragmentu ścieżki muzycznej.

Teraz – w czwartek 18 czerwca – w Imparcie artystka pierwszy raz publicznie przedstawi jego część.

Wystąpi na scenie w kilkudziesięciominutowym spektaklu, w którym grać będzie na fortepianie i śpiewać.

Impart (ul. Mazowiecka 17) 18 czerwca o godz. 20, bilety 40 zł.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.